Scroll to top

Stavebně fyzikální
parametry

Fasádní systém air-lux vykazuje bezkonkurenční stavebně fyzikální parametry nejenom na papíře, ale hlavně v praxi a to i po mnoha letech používání.

Video “technika air-lux”

Stavebně fyzikální parametry

Těsnost: nejdůležitější indikátor izolačních vlastností bezrámových posuvných oken
Těsnost resp. těsnost funkční spáry mezi posuvným křídlem a pevným rámem je vyjádřená neprůvzdušností (EN 12207) a odolností vůči tlakové vodě (EN 12208). Jedná se o parametr, kterému je třeba při hodnocení vlastností bezrámových posuvných oken věnovat hlavní pozornost.

 

Těsnost bezrámových posuvných oken s běžným těsněním
Posuvná okna vybavená běžným pryžovým nebo štětečkovým těsněním jsou z hlediska těsnosti velmi problematická. Posouvat se s nimi totiž dá pouze pokud je tření posuvného křídla o rám minimální. V takovém případě je však výkonnost běžného těsnění zcela nedostatečná a navíc se časem ještě zhoršuje. Jestliže by bylo tření potřebného pro dostatečnou funkčnost běžného těsnění dosaženo, s okny by nešlo vůbec posouvat. Je to dilema, které nemá dobré řešení a nezbývá než volit kompromis: bezrámová posuvná okna s běžným těsněním jsou v praxi nastavena na ještě přijatelný komfort otevírání na úkor dostatečné těsnosti.

 

100% těsnost air-lux díky unikátnímu pneumatickému těsnění
Patentované pneumatické těsnění air-lux nekompromisně řeší problém posuvných oken s těsností. V zavřeném stavu je pneumatické těsnění aktivní a dokonale uzavírá funkční spáru mezi posuvným křídlem a pevným rámem, při otevírání nebo zavírání je prázdné, takže hladkému pohybu křídla nic nebrání. Rozdíl mezi běžnými posuvnými okny s konvenčním těsněním a posuvnými okny air-lux s pneumatickým těsněním je velmi zřetelný a to nejenom v provozních nákladech, ale hlavně ve snadné manipulaci a komfortu bydlení bez hluku, průvanu a zatékání.

 

Součinitel prostupu tepla Uw
Všechna okna vybavená tepelně izolačními trojskly mají velmi podobný součinitel prostupu tepla Uw okolo hodnoty 0,80 W/m²K. Tato počítaná, nikoliv měřená hodnota, není spolehlivým indikátorem izolačních vlastností, protože ty se v praxi liší v řádu desítek procent. Jednoduše řečeno – vynikající součinitel prostupu tepla Uw na papíře není nic platný, pokud netěsnostmi oken proniká studený průvan, hluk nebo voda.